Magazín pro muže

Sport, výživa, technika, styl, auto moto

Náklady na vytápění rodinného domu

Autor admin • Feb 20th, 2014 • Rubrika: Uncategorized

Pokud jste vlastníkem rodinného domu, potom více než kdo jiný jistě dobře víte, jak moc se mohou náklady na jeho provoz prodražit. Řeč je zejména o stále zvyšujících se nákladech. Ceny elektřiny, plynu i stočného neustále rostou, což může znamenat obrovské zatížení pro rodinný rozpočet. Podíváme se na cenu plynu a ukážeme, jak je možné na platbě i na spotřebě plynu ušetřit a tak ulevit rodinné kase.

Podle čeho a jak se účtuje cena plynu?

Věcí, které možná mnohé překvapila je fakt, že se cena plynu udává v kWh. Zatímco cena elektřiny za kWh je běžná, u plynu je to novinka, se kterou mělo mnoho lidí problém. Tento údaj vznikl z toho důvodu, že dodavatelé účtují množství dodané energie a ne objem dodaného plynu (udáváno v m3). Jednotky lze ale mezi sebou poměrně dobře převádět. Platí, že 1m3 je roven přibližně 10,55 kWh. Pokud vás tedy zajímá cena za m3, musíte si udělat převod.

Jak ušetřit na ceně?

Cena plynu je určena na základě dvou složek - regulovatelné a neregulovatelné. Regulovatelnou složku hlídá Energetický regulační úřad a její výše je neměnná. Tato složka tvoří cca 20% ceny plynu. Zbývající cekaje neregulovatelná složka, kterou si určuje dodavatel. Ceny u různých dodavatelů se v tomto ohledu mohou výrazně lišit. Pokud budete chtít, můžete na ceně plynu výrazně ušetřit - a to díky volbě vhodného dodavatele. Stačí se podívat na internet a třeba pomocí speciálních kalkulaček vyhledávat vhodného dodavatele. Pamatujte také na to, že pokud budete odebírat více (tedy využívat plny na vytápění, vaření i ohřev vody), může být cena nižší.

Je topení plynem výhodné?

Plyn sice patří mezi dražší alternativy, pokud ale zvolíte vhodný typ kotle, může se z plynu stát i nejvýhodnější topení. Dobré je mít doma také kotel s napojením na termostat, který hlídá teplotu a topí jen v případě, pokud je to potřeba.

Štítky: , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku