Magazín pro muže

Sport, výživa, technika, styl, auto moto

Tepová frekvence

Autor admin • Sep 3rd, 2009 • Rubrika: Sport a Fitness

Povíme si základní informace o tepové frekvenci. Jaký je ideální tepová frekvence v klidu. A vysvětlíme jednotilvé pojmy a názvy.

Tepová frekvence základy

Puls (tep) je tlaková vlna, která je vyvolaná vypuzením krve z levé srdeční komory do srdečnice (aorty), odkud se šíří dalšími tepnami do celého těla. V lékařství série těchto vln odpovídá srdečnímu rytmu a frekvenci.

Puls lze nahmatat na větších tepnách blízkých povrchu těla, nejčastější tepnou pro měření pulsu je krkavice (arteria carotis), vřetenní tepna (arteria radialis), zápěstní tepna (arteria ulnaris), při nedostatečném dokrvovaní horních končetin se používá pažní tepna (arteria brachialis) a na dolních končetinách stehení tepna (arteria femoralis).

Tepová frekvence možné problémy

Průměrný srdeční puls má hodnotu kolem 72 úderů za minutu, může být ale i nižší a nemusí to být známkou onemocnění. Nižší hodnota pulsu se obvykle vyskytuje u atletů, kteří mají silná srdce schopná přečerpat větší množství krve – hodnota se pak může pohybovat kolem 40 úderů za minutu.

U lidí, kteří trpí závraťěmi nebo ztrátami vědomí, může nízký puls signalizovat srdeční blok. Jedná se o stav, kdy dochází k zablokování elektrického impulsu, bez jehož pomoci nemůže srdce bít. Při zpomalení srdeční frekvence, kdy klesne srdeční puls pod 60 úderů za minutu, mluvíme o tzv. bradykardii. Naopak při zrychlení srdeční frekvence (srdeční puls nad 90 úderů za minutu) mluvíme o tzv. tachykardii.

Zdroj použitých informací: http://cs.wikipedia.org/wiki/Puls_(tep)

Štítky: , , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku